Senasis Klaipėdos pavadinimas Memel yra hidroniminės kilmės. Manoma, kad vietinės baltų gentys (skalviai ir galbūt kuršiai) šitaip vadino Nemuno tėkmę žemupyje, o Vokiečių ordinas šį pavadinimą tik perėmė.
Klaipėdos istorija
Istorijos pamokos glūdi tame, kad žmonės taip ir nepasimoko iš istorijos pamokų.
Aldous Huxley, anglų rašytojas
Sutartis dėl Memelio pilies ir miesto statybos
VOKIEČIŲ ORDINO VIETININKO EBERHARDO FON ZEINĖS IR
KURŠO VYSKUPO HEINRICHO SUTARTIS DĖL
MEMELIO PILIES IR MIESTO STATYBOS
Memelburg arba Klaipėdos pilis
Memelburg (vok.) arba Klaipėdos pilis – pilis Klaipėdoje, pirmą kartą minima 1252 m. liepos 29 d. dokumente, kuriame Livonijos ordino didysis magistras Eberhardas fon Zeinė ir Kuršo vyskupas Heinrichas sutaria dėl pilies statybos tarp Nemuno ir Dangės. Tais pačiais metais prie Dangės žiočių pastatyta medinė pilis. Vėliau daug kartų perstatyta, kol XIX a., praradusi savo strateginę reikšmę, buvo nugriauta.
Ordino laikai
Memel (Klaipėda) įkurta XIII a. piečiausioje kuršių genties žemėje – Pilsote. Miesto pradžia laikomi 1252 m., kai rugpjūčio 1 d. Kuršo vyskupas Henrikas sudarė sutartį su Vokiečių ordino vietininku Livonijoje Eberhardu fon Zeine. Sutartyje numatyta Memelio (arba Nemuno) ir Dangės upių santakoje statyti pilį ir prie jos per dvejus metus įkurti miestą.
Klaipėdos herbas ir antspaudas
Nuo antspaudo iki herbo
Nėra išlikę tikslių žinių, kada iš Klaipėdos miesto antspaudo susiformavo Klaipėdos herbas, kokios buvo pirminės šio herbo spalvos. Dažniausiai remiamasi J. Zembrickio surastais paaiškinimais 1730 m. „Rotušės inventoriaus knygoje", pagal kurią geltonos spalvos bokštas, gynybiniai bakenai ir laivelis pavaizduoti raudoname fone. Vėliau šio spalvų derinio nustota laikytis, nes, manoma, nežinota 1730 m. aprašymo.