Pastatų ir gatvių istorijos

Friedricho Vilhelmo gatvės istorija

Friedricho_Vilhelmo_gatve_1936Friedricho Vilhelmo gatvė, 1936 m.Friedricho Vilhelmo gatvė, dabartinė Tiltų g., pavadinta įamžinant Prūsijos karaliaus Friedricho Vilhelmo, laimėjusio mūšį su švedais, garbei.

Šis vardas taip pat siejamas, įamžinant Prūsijos karaliaus Friedricho Vilhelmo III ir karalienės Luizės susitikimą su Rusijos imperatoriumi Aleksandru I. Dviejų galingų monarchų susitikimas Klaipėdoje buvo labai svarbus ne tik miestelėnams. Į nuošalų provincijos miestą žvilgsnius nukreipė visos Europos politikai. Menininkai Prūsijos karališkosios poros pasimatymą su Aleksandru I įamžino dailėje, literatūroje. Tad Klaipėdos vardas paplito kur kas plačiau nei skambėjo iki tol.

1802 m. birželio 7 d. iš Karaliaučiaus išvykusi karališkoji pora jau kitą dieną buvo pasitikta su vokiškomis ir lietuviškomis dvylikos mergelių, atplaukusių laiveliu, dainomis Smiltynėje. Per Kuršių marias perkeltų svečių miestiečių delegacija laukė prie danų konsulo L. Lorcko namų (vėlesnis miesto Rotušės pastatas), kur jie apsistojo.

Friedricho_Vilhelmo_gatve_1917Friedricho Vilhelmo gatvė, 1917 m.Fr-Vilhelmo_Tiltu_1Tiltų gatvė

Rusijos caro Aleksandro I vizitas į Klaipėdą XIX a. pradžioje buvo didelis įvykis. Klaipėda buvo išpuošta: sukurtos 3 triumfo arkos. Viena jų buvo pastatyta dabartinėje Herkaus Manto ir S. Daukanto gatvių sankryžoje, kita - Liepų gatvės pradžioje, trečioji - prie Tilto vartų.

Gatvės pavadinimai keitėsi

Vilhelm_Alexandr_1802Fr.Vilhelmo III ir Luizės susitikimas su Aleksandru I Magistrate, 1802.06.10 d.Rusijos imperatorius Aleksandras I sutiktas itin iškilmingai. Birželio 10 d. Prūsijos karalius ant balto žirgo su miestelėnų palyda išjojo jo pasitikti Klaipėdos prieigose. Birželio 12 d. priešais Liepojos vartus įvyko didelis karinis paradas, o vakare pirklio Christiano Wilhelmo Wachseno namuose Tiltų gatvėje (prie dabartinės Tiltų ir Grįžgatvio g. sankryžos, pastatas neišlikęs) įvyko pokylis. Jį surengė Klaipėdos pirkliai.

Po dviejų valstybių monarchų susitikimo Klaipėda tapo pažymėta karališkaisiais ženklais. Įvykiui atminti dabartinė Danės gatvė pavadinta Luizės vardu, Liepų alėja, kurioje buvo apsigyvenęs Aleksandras I - Aleksandro, o Akmenų Pylimo ir Tiltų gatvės - Friedrricho Vilhelmo vardais. Nuo XIX a. pradžios iki 1923 m. tos gatvės ir turėjo suteiktus vardus.

Po Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos, Friedricho Vilhelmo gatvė pavadinta Laukininkų. Mat šioje gatvėje nuo XVII a. pabaigos stovėjo evangelikų liuteronų Šv.Jokubo bažnyčia, aptarnavusi plačių Klaipėdos apylinkių gyventojus, kurių daugumą sudarė valstiečiai, šiame krašte vadinti laukininkais.

Tačiau vokiškuose šaltiniuose buvo nurodomas ir senasis - Friedricho Vilhelmo - pavadinimas. 1938 m., Klaipėdos kraštą prijungus prie Vokietijos, gatvėms grąžinti ankstesnieji vardai. O pokario metais Friedricho Vilhelmo gatvė tapo Pergalės. Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, gatvei suteiktas Tiltų pavadinimas.

Friedricho_Vilhelmo_gatve_Laukininku_TiltuLaukininkų gatvėFr-Vilhelmo_Tiltu_2Tiltų gatvė

YouTube kanalas

tv-clip-art

... from Klaipeda

Happy Klaipeda

3-D Klaipėda

Virtuali_Klaipeda_pic

 

Vaizdo kameros Klaipėdoje

saugus_miestas2  Vaizdo kameros mieste. Stebėkiti transliuojamą vaizdą realiuoju laiku.

Konverteriai

Matavimo vienetų konverteris

units
 

Valiutos konverteris

currency-trading

Pasaulio laiko zonos

earth_time

Pasaulio šalių šventės

World map

Yra klausimų?

question_man feeder_2
Bill of Lading, Feeder, FCL, ...
FCL document-icon