"Meridianas" - Klaipėdos akcentas

Meridianas"Meridianas""Meridianas" – medinis burinis laivas -barkentina Klaipėdoje, prišvartuotas miesto centre, dešiniajame Dangės krante.

Laivas pastatytas 1948 m. Turku laivų statykloje, Suomijoje. Tai vienas iš 49 panašių laivų, kuriuos suomiai kaip kontribuciją po Antro pasaulinio karo pastatė Tarybų Sąjungai. Vienas iš jų ir legendinis Klaipėdos simbolis „Meridianas“. Šiuo metu yra išlikę tik keli. „Meridiano“ -  ilgiausiai išsilaikęs burlaivis iš visų dvylikos, pagamintų Turku.

Meridianas_3Burlaivio schemaVienu iš Klaipėdos akcentų tapęs „Meridianas“ 1948 m. metais buvo pastatytas „Oy Laivateollisuus Ab“ („LaTe“) statykloje Turku mieste. Ši laivų statykla naudojo tuo metu modernią klijuotos medienos technologiją ir pastatė 45 burlaivius. „LaTe“ statyti laivai dėl aukštos statybos kainos buvo vadinami „auksiniais“. Suomija laivų statybos kainą bandė kiek įmanoma padidinti – toks buvo lengviausias kelias palengvinti savo finansinių įsipareigojimų naštą Rusijai.

Barkentina turėjo nelabai galingą 225 AG Danijos gamintojo „Junemungtel“ variklį, kuris buvo reikalingas švartuojantis uostuose ir plaukiant vandenynu štilio metu. Jeigu pūsdavo nestiprus vėjas, nors variklis ir dirbdavo visu pajėgumu, laivas stovėdavo vietoje arba dreifuodavo atgal. Su burėmis 580 t vandens talpos barkentina pasiekdavo apie 12 mazgų greitį. Kadangi „Meridiano“ dugne įmontuota 150 suomiško granito luitų, laivas gerai įveikdavo audras ir vėjo gūsius. Tašytos plokštės ir geros burės garantuodavo stabilumą. Povandeninė laivo dalis buvo apkalta vario lakštais.

meridianas_1948"Meridianas" su Suomijos vėliava, 1948 m. Suomija.Meridianas_juroj"Meridianas" jūrojeMeridianas_1948_2Burlaivis jūroje

„Meridianas“ iš karto buvo perduotas Klaipėdos jūreivystės mokyklai, kursantams atlikinėti plaukiojimo praktiką Baltijos jūroje. Iki 1967 m. „Meridianas“ buvo naudojamas Klaipėdos jūreivystės mokykloje kursantų mokymui. Barkentina turėjo nelabai galingą 225 AG Danijos gamintojo „Junemungtel“ variklį, kuris buvo reikalingas švartuojantis uostuose ir plaukiant vandenynu štilio metu. Jeigu pūsdavo nestiprus vėjas, nors variklis ir dirbdavo visu pajėgumu, laivas stovėdavo vietoje arba dreifuodavo atgal. Su burėmis 580 t vandens talpos barkentina pasiekdavo apie 12 mazgų greitį. Kadangi „Meridiano“ dugne įmontuota 150 suomiško granito luitų, laivas gerai įveikdavo audras ir vėjo gūsius. Tašytos plokštės ir geros burės garantuodavo stabilumą. Povandeninė laivo dalis buvo apkalta vario lakštais.
Meridianas_1952"Meridianas", 1952 m.Meridianas_2Prie krantinėsMeridianas_1970"Meridianas", 1970 m.

1969 m. gegužės mėn. burlaivis prišvartuotas prie vieno iš Danės upės krantų. Nuo 1971 m. pradėjo veikti restoranas.

2001 m. laivą už simbolinį 1 lito mokestį iš vienos Klaipėdos bendrovės nupirko juristas patarėjas Artūras Žičkus. Jis įkūrė Klaipėdos jūrinio miesto simbolio burlaivio "Meridianas" paramos fondą (http://www.meridianas.org), kuriam padovanojo burlaivį ir jį restauravo.

Meredianas2008 metais burlaivis "Meridianas" šventė savo 60 metų jubiliejų.Nors „Meridiano“ likimas ne vieną kartą taip pat buvo pakibęs ant plauko, jis jau du kartus buvo rekonstruotas ir iki šiol yra laikomas viena iš svarbiausių Klaipėdos istorinių vertybių. 2001 m. laivą už simbolinį 1 lito mokestį iš vienos Klaipėdos bendrovės nupirko juristas Artūras Žičkus. Jis įkūrė Klaipėdos jūrinio miesto simbolio burlaivio „Meridianas“ paramos fondą, kuriam padovanojo burlaivį, ir jį remontavo. Yra įkūrtas Klaipėdos jūrinio miesto simbolio burlaivio "Meridianas" paramos fondas burlaivio išsaugojimui  http://www.meridianas.org (ten taip pat rasite informacija, kaip galite paremti šį fonda 2-10 Lt aukomis).

YouTube kanalas

tv-clip-art

... from Klaipeda

Happy Klaipeda

3-D Klaipėda

Virtuali_Klaipeda_pic

 

Vaizdo kameros Klaipėdoje

saugus_miestas2  Vaizdo kameros mieste. Stebėkiti transliuojamą vaizdą realiuoju laiku.

Konverteriai

Matavimo vienetų konverteris

units
 

Valiutos konverteris

currency-trading

Pasaulio laiko zonos

earth_time

Pasaulio šalių šventės

World map

Yra klausimų?

question_man feeder_2
Bill of Lading, Feeder, FCL, ...
FCL document-icon