„Švyturys“ – seniausia Klaipėdos mieste veikianti Lietuvos alaus darykla, 1784 metais įkurta uostamiesčio pirklių Reinckių giminės. XVIII - XIX amžiuje alaus daryklų buvo nemažai, bet ši - vienintelė išlikusi.
Alaus daryklą Klaipėdoje įkūrė pirklys J. W. Reincke 1784 metais, ir nuo tol gamyklos herbą puošia jo giminės simbolis – jūrinis erelis. Fridricho priemiestyje veikianti darykla XIX a. susijungė su dvarininko T. Preusso bravoru ir tapo pagrindiniu miesto bravoru, verdančiu tradicinį Bock, bavariškąjį ir porterio alų, už kurį buvo apdovanotas dar 1883 metų Klaipėdos tarptautinėje verslo mugėje.
Klaipėdos akcijinis alaus bravoras buvo viena iš labiausiai įvertintų tarpukario Lietuvos alaus daryklų. Bendrovė turėjo savo mielių fabriką, vyno ir likerių sandėlį, garsėjo lengvu „Audit“ ir „Caramel“ alumi, kuris 1927 metų Lietuvos ūkio parodoje Klaipėdoje įvertintas medaliu.
Po karo atstatytoje ir „Švyturio“ vardu pavadintoje alaus darykloje alus pradėtas virti 1946 metais. Septintajame dešimtmetyje buvo sukurtas tradicinis „Baltijos“ alaus receptas, darykloje naudojamas iki šiol. Gamykla plėtėsi, ir iki Nepriklausomybės atgavimo ji tapo viena moderniausių Lietuvoje.
Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, „Švyturys“ buvo reorganizuotas į akcinę bendrovę. 1999 metais didžiąją dalį bendrovės akcijų įsigijo Danijos bendrovė „Carlsberg A/S“, kuri skyrė ženklias investicijas gamybai atnaujinti. 2001 m. „Švyturio“ ir „Utenos alaus“ daryklos susijungė į AB „Švyturys-Utenos alus“, o 2003 metų vasarį AB „Švyturys-Utenos alus“ reorganizuotas į UAB „Švyturys-Utenos alus“.
„Švyturio“ alaus darykloje tebenaudojama senoji vokiška gamybos technologija, kai alus brandinamas ne tik vertikaliose, bet ir horizontaliose talpose, kurios užtikrina unikalių skoninių ir aromatinių alaus savybių susiformavimą. Tokias talpas Lietuvoje iš didžiųjų alaus daryklų turi vienintelis „Švyturys“. Šiandien darykla priklauso „Carlsberg Group“ ir yra geriausiai žinomo lietuviško alaus pasaulyje gamintoja.
Pagrindiniai istoriniai faktai
• 1784 m. Klaipėdoje įkuriama pirklio J. W. Reincke alaus darykla.
• 1871 m. susijungė Theodoro Preusso ir Reincke palikuonių valdomos daryklos į Mėmelio akcijinį alaus bravorą, pramoninės alaus gamybos Klaipėdos krašte ilgametį lyderį.
• 1883 m. Klaipėdos akcijinio alaus bravoro aludariai pelnė pirmąjį aukso medalį už verdamo alaus kokybę Klaipėdos (tuometinio Mėmelio) krašto prekybos ir amatų mugėje.
• 1927 m. Klaipėdos akcijinio bravoro alus – vienas populiariausių tarpukario Lietuvoje, apdovanotas Lietuvos ūkio parodos Klaipėdoje medaliu.
• Karo metais alaus darykla Klaipėdoje veikė „Ostquell“ vardu. 1944 m. ji beveik visiškai sugriauta, pokario metais atstatyta.