herb-png

 UOSTAS.info

KLAIPĖDOS UOSTO IR MIESTO                 INFORMACINIS PORTALAS

    skirtas 760-jam  (1252-2012)                                    Klaipėdos miesto jubiliejui

 

Lighthouse3

Pastatų ir gatvių istorijos

Spausdinti

Karlo sandėliai

. Tema: Dangės krantinės

Karlo sandėliai - Žvejų gatvėje 18/18a (buvę 8a/8b) stovintys nebenaudojami sandėliai, vienas iš kurių dar prieš dešimtmetį visoje Lietuvoje garsėjo kaip alternatyvios kultūros centras. Minėti sandėliai yra įtraukti į valstybės saugomų nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą dėl savo istorinės ir architektūrinės vertės. Jie buvo pastatyti XIX amžiaus antrąjį trečiąjį dešimtmetį. Iki XVIII amžiaus antrosios pusės vieta, kur stovi sandėliai, įėjo į pilies gynybinę zoną, todėl jokių civilinės paskirties statinių čia nebuvo. XVIII ir XIX amžių sandūroje ši teritorija buvo padalinta į sklypus ir išnuomota pirkliams – jie čia statė sandėlius ir kitus pastatus.

Karlo_sandeliai_1Karlo sandėliai, vaizdas nuo DanėsKarlo_sandeliai_2Karlo sandėliai

Iki šių dienų išlikę raudonų plytų sandėliai buvo pastatyti nugriovus jų pirmtakus, buvusius kiek kitokių gabaritų. Abu sandėliai yra panašūs, tačiau statyti ne vienu metu – taip spėjama remiantis skirtingose plytinėse pagamintomis plytomis, metalinių elementų skirtumais ir tarp pastatų paliktu tarpu.

Žvejų g. 18 esantį sandėlį pastatė garsaus pirklio Karlo Emanuelio Volfo sūnus. Beje, jis yra vadintas Karlo sandėliu, tačiau tiksli šio pavadinimo kilmė nežinoma. Spėjama, kad taip jis galėjęs būti pavadintas todėl, kad šalia stovėjo Karlo tiltas. Prie šio sandėlio, kuriame buvo laikomi grūdai, sėklos bei pašarai, buvo įrengtas ir slipas, veikęs iki XIX amžiaus pabaigos.

Sandėlį Žvejų g. 18a, manoma, pastatė turtingas pirklys Samuelis Šulcas Michelzenas. Jame buvo laikoma daugiausia geležis, metalo dirbiniai.

Judrioje, prekybai patogioje vietoje pastatyti sandėliai yra matę ir dideles iškilmes – čia buvo sutiktas 1842-aisiais Klaipėdoje svečiavęsis karalius Frydrichas Vilhelmas IV.

Karlo_sandeliaiSandėliai laukia restauracijos...Per sovietmečiu vykusį remontą sandėliai prarado stoglangius, stoglovius ir lietvamzdžius. Tarp pastatų atsirado metaliniai priešgaisriniai laiptai, iškilo kaminai, viduje buvo padarytos pertvaros, patobulinti išorės prekių pakėlimo mechanizmai. Po nepriklausomybės atkūrimo Žvejų g. 18a sandėlyje kurį laiką veikė alternatyvios kultūros centras “Prieplauka”, čia vyko įvairūs renginiai – parodos, diskotekos. 1995 metais uždarius “Prieplauką”, sandėliai vėliau buvo privatizuoti ir iki šiol stovi nenaudojami.

Share

Orai Klaipėdoje

KLAIPĖDA WEATHER

Orų prognozė savaitei >>

facebook-2

Įvykių kalendorius

Kovas 2023
Pr An Tr Kt Pt Št Sk
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Artimiausi įvykiai

Įvykiai nenurodyti

3-D Klaipėda

Virtuali_Klaipeda_pic

 

Vaizdo kameros Klaipėdoje

saugus_miestas2Klaipėdos miesto vaizdo stebėjimo kameros, galima tiesiogiai stebėti transliuojamą vaizdą.

Kiek klaipėdiečių?

statistika
Pagal 2020 m. duomenys
Klaipėdoje gyvena
149'157 gyventojų
(156'141 - 2015 m.
162 360 - 2011 m.)

Lankytojai

Kurios Linijos konteineris?

kurios linijoskurios linijos klausimasLaukiate krovinio, gabenamo jūriniame konteineryje, bet nežinote, kokiai Linijai jis priklauso?  Pagal konteinerio prefiksą suraskite Liniją ir jos agentą, kurio kontaktus galite rasti Linijos tinklapyje arba uosto įmonių kataloge.

Konverteriai

Matavimo vienetų konverteris
units
Valiutos konverteris
currency-trading
 

Pasaulio laiko zonos

Pasaulio laiko juostų žemėlapis
earth_time

Pasaulio šalių šventės

World map

Yra klausimų?

question_man feeder_2
Bill of Lading, Feeder, FCL, ...
FCL document-icon