Biržos tiltas, XIX a.Biržos tiltas – plieninis varstomasis tiltas per Danės upę, tarp Herkaus Manto ir Tiltų gatvių. Pakeliamas 50 laipsnių kampu iš abiejų pusių. Įtrauktas į Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą. Antro pasaulinio karo metu sugriautas. Dabartinis tiltas pastatytas po karo 1948 m. Jo ilgis 38 m., plotis 17 m., aukštis 5 m. Tiltas rekonstruotas 2006–2007 m.
Istorija
Iki XVIII a. antrosios pusės medinis Biržos tiltas turėjo strateginę reikšmę: dešiniajame upės krante jį saugojo supiltas ravelinas. Tiltas miestui duodavo nemažų pajamų: kiekvienas praplaukiantis laivas privalėjo mokėti tilto pakėlimo mokestį – tilto viduryje būdavo atidaroma nedidelė anga, kad pralįstų burlaivių stiebai.Biržos tiltas ir senamiestis
Krantinė prie Biržos tilto, XIX-XX a.
Iki 1770 m. vienas seniausių miesto tiltų vadintas „Tilto vartais“. Per šį tiltą važiuojantys vežimai, keleiviai ir upe plaukiantys laivai buvo tikrinami ir registruojami. Ant tilto stovėjo nedidelės medinės parduotuvėlės. Miesto ribas perkėlus į šiaurę, vartai buvo išardyti. Pakeliamasis tiltas 1807–1924 m. perstatytas net septynis kartus. Po 1879 m. rekonstrukcijos tiltas tapo pakeliamas net dviejose vietose dideliems ir mažiems laivams. Galiausiai šiam tiltui prigijo „Biržos“ tilto pavadinimas, dėl greta veikusios biržos.Biržos tiltas, per 1923 Klaipėdos streiką
Biržos tiltas, XX a.pr.
Biržos tiltas pasukamas, Foto: Gerhard Rautenberg
1877 m. pagal vietinio architekto Mejerio projektą pradėtas statyti naujas varstomas metalinis tiltas ant mūrinių atramų. Metalinė dalis suprojektuota inžinieriaus Bernšteino iš Vysbadeno. Tiltą statė Gdansko firma. Atidarytas 1879 m. Iki XIX a. vidurio tai buvo vienintelis tranzitinis tiltas. Jam buvo skiriama daug dėmesio – tiltas buvo daug sykių rekonstruotas, perstatytas.Biržos tiltas ir birža
Panorama į Biržos tiltą
Dangės panorama
Biržos tiltas, 1929 m.
Vaizdas į Dangę
Pirmosios lietuvių Dainų šventės eisena per miestą 1927 m.Dvi tilto dalys buvo varstomos – atsidarydavo 19 ir 14 metrų pločio angos. 1904 m., kai pradėjo važinėti tramvajus, viršutinė tilto dalis dar kartą rekonstruota. Po šios rekonstrukcijos tiltą papuošė du metaliniai ažūriniai jugendo stiliaus portalai, prie kurių buvo pritvirtinti žibintai. Kad judamos tilto dalys neišlinktų, jų galai buvo įtempti metalinėmis alkūninėmis konstrukcijomis. Toks tiltas išstovėjo iki XX a. trečiojo dešimtmečio pabaigos. Vėliau jo turėklai buvo supaprastinti, o portalai pašalinti.
Panorama i tiltą ir Biržą
Biržos tiltas, XX a.pr.
Biržos tiltas, 1940-1943 m.
Biržos tiltas šiandien
Tiltas XX pr.
Ne tik tiltas...
Senasis Biržos tiltas per Danės upę Klaipėdoje - mėgiama įsimylėjėlių ir jaunavedžių vieta. Savaitgaliais tiltu jaunikiai ant rankų nešioja savo išrinktąsias, o ant turėklų poros palieka prirakintas spynas - amžinos meilės liudijimą. Jų čia - visa kolekcija: didelės ir mažos, įvairiausių spalvų ir formų. Ant spynų dažniausiai užrašyti tik įsimylėjėlių vardai ir datos. Kiti palieka ir savo priesakus būti kartu amžinai.
Isimylėjėlių spynos and Biržos tiltoNauja tradicija atsirado 2007 m. vasarą, kai buvo baigta šimtamečio pakeliamojo tilto rekonstrukcija, kainavusi miesto biudžetui 4,62 mln. litų. Nuo to laiko ant turėklų prirakinta jau daugiau kaip pora šimtų spynų.
Vieniems klaipėdiečiams tokia jausmų išraiška patinka, kiti baiminasi, kad rūdijančios spynos gali pakenkti naujiesiems pagal senovinius pavyzdžius pagamintiems turėklams ar dar blogiau - tilto pakėlimo mechanizmui. Bet žmonės ieško romantikos ir grąžių tradicijų, o tai vienas jaunimo saviraiškos būdų. Tokių pavyzdžių yra ir kitose šalyse.